Šta je psihoterapija? Zašto je važna i kako može da pomogne?

Psihoterapija je vrsta tretmana (da je tako nazovemo) koja može da pomogne pojedincima sa širokim spektrom emocionalnih i mentalnih izazova koji ih ometaju u svakodnevnom funkcionisanju ili im stvaraju nelagodu. Psihoterapiju mnogi smatraju i vide kao proces u kojem se leči razgovorom.

Tokom procesa psihoterapije radi se na otkrivanju psihološkog uzroka koji pojedinca stavlja u određeno stanje. Otkrivanjem uzroka i radom na vezi između uzroka i stanja kod pojedinca dolazi do poboljšanja i do isceljenja i menjanja stanja i viđenja. Psihoterapijski proces može biti kraći (nekoliko nedelja ili meseci) a može biti i dugačak nekoliko godina, što zavisi od složenosti stanja pojedinca, složenosti psihološkog uzroka ali i dubine do koje se tokom samog psihoterapijskog procesa ide.

Ulaskom u proces psihoterapije i angažovanje u samom procesu psihoterapije je prvi korak u pokretanju ličnog razvoja i stvaranju emocionalne otpornosti i rezlijentnosti.

U nastavku pišemo o nekim glavnim prednostima psihoterapije:

Poboljšano emocionalno i psihološko stanje

Jedna od primarnih prednosti psihoterapije je njena efikasnost u lečenju uobičajenih stanja mentalnog zdravlja kao što su depresija i anksiozni poremećaji. Kroz psihoterapiju pojedinci nauče da razumeju i upravljaju svojim simptomima pa samim tim to ih dovodi do poboljšanja raspoloženja i do smanjenog nivoa anksioznosti. Psihoterapija je takođe ključna u rešavanju složenijih izazova mentalnog zdravlja kao što je posttraumatski stresni poremećaj ( pružajući strategije koje pomažu u suočavanju i obradi traumatskih iskustava), poremećaja u ishrani, opsesivno-kompulzivnog poremećaja, graničnog poremećaja ličnosti, bipolarnog poremećaja, paničnog poremećaja i razne fobije.

Poboljšana regulacija emocija

Pojedinci kroz proces psihoterapije usvajaju veštine idenifikacije, razumevanja svojih emocija kao i bolje upravljanje njima. Ove veštine dovode do poboljšanja emocionalne inteligencije što dovoddi do boljeg upravljanja reakcija tokom stresnih događaja i omogućava pojedincima da se lakše i bolje nose sa svakodnevnim životnim stresom i izazovima. U procesu psihoterapije se podstiče i razvija pozitivna slika pojedinca o samom sebi i radi se na podizanju samopouzdanja što pomaže u razbijanju negativnih obrazaca razmišljanja i stvara mesto za razvijanje novih, zdravijih.

Poboljšani odnosi i socijalne veštine

Tokom procesa psihoterapije pojedinci uče i veštine za poboljšanje međuljudskih odnosa samim tim što rade na sebi i što osvešćuju svoje emocije i reagovanja na njih. Jedan od usmerenih ciljeva psihoterapije je I poboljšanje komunikacijskih veština što pojedincu omogućava da konstruktivno izraze svoje potrebe, emocije i želje. Usko povezano sa ovim je i razumevanje perspektive drugih i razvoj empatije. Psihoterapija uči pojedince strategijama asertivne komunikacije i sukoba na zdrav način bez pribegavanja štetnom ponašanju.

Za pojedince koji se bore sa socijalnom anksioznošu psihoterapija daje i pruža tehnike za upravljanje simptoma anskioznosti što takođe dovodi do sigurnijih i udobnijih društvenih interakcija.

Iz ovog kratkog teksta o psihoterapiji ono što možemo zaključiti je da psihoterapija može pomoći u većini sfera privatnog i društvenog života, pomaže nam pri rešavanju unutrašnjih konflikta, trauma iz prošlosti i doprinosi poboljšanju kvaliteta života.

Ono što nas kao pojedince koči je stigma i neverovanje u sam proces psihoterapije. Ona zahteva vreme, trud i lično ulaganje kao i želju za promenom. Ako želimo da promenimo svoj život, delovanje drugih i stresa nas samih moramo početi od sebe samih.

Marija Stošić, dipl. psiholog
Dečiji integrativni psihoterapeut

https://www.instagram.com/deciji_psihoterapeut


Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *