Dečija psihodrama kao oblik dečije psihoterapije za najmlađe

Dečija psihodrama je pojam koji kod nas nije baš rasprostranjen, a odnosi se na dečiju psihoterapiju i metodu rada sa decom. Psihodrama je grupni oblik rada sa decom i ima neke ključne karakteristike. Najčešće se odvija u prisustvu dva terapeuta, mada može da se odvija i sa jednim terapeutom, ali je broj dece uključen u proces manji: 3 -4 dece. Deca koja su u grupi su sličnog uzrasta, grupe se sastaju jednom nedeljno, unapred se dogovara broj susreta, uobičajeno oko 16 susreta i mesto i vreme sastanka je uvek isto, kao i članovi grupe. Onog momenta kada grupe počnu sa sastancima grupa je zatvorena i nema mesta za nove članove.

Tokom procesa psihodrame deca smišljaju svoju priču, dele uloge koje će da glume, kostimiraju se maramama, šeširima i na kraju glume onako kako oni sami misle da treba da odglume. Naravno pored glume dece neka od uloga se dodeljuje i terapeutu koji glumi zajedno sa njima. Kroz glumu deca stvaraju bezbedan svet u kome mogu da ispolje šta god požele, šta god im padne na pamet, svoje strahove, želje, traume itd. Ovi grupni oblici rada su pogodni za mlađe uzraste dece od 6 do 11, 12 godina najviše. Deca u svetu glume i mašte mogu uzeti ulogu koja je suprotna njihovom ponašanju, npr stidljivo dete može preuzeti ulogu kralja, princa, viteza i da se oseća zapravo udobno u toj ulozi. Kroz unošenje delova sebe u uloge deca se rasterećuju i prerađuju sopstvene traume i strahove i kroz igru čak i neshvatajući šta rade dolaze do isceljenja i dostizanja zdravog funkcionisanja. Kroz ovaj proces igre deca imaju svu slobodu mašte, glume i iskazivanja svega, u svetu mašte dozvoljeno je sve sem fizičkog nasilja.

Pitanje koje često muči roditelje i nedoumica koja se često javlja je da li je deci neprijatno da prisustvuju psihodramskim grupama? Odgovor je kratak i jasan:Ne. Nekoj deci je potrebno par susreta da se opuste ali deca rado dolaze na susrete, rado se igraju, crtaju i glume. Za njih to je samo igra, ne rad na sebi. Deca nemaju razmišljanje i viđenje odraslih, za decu ovo je samo vid zabave, a za nas ovo je samo metoda i način da utičemo pozitivno, da izrazimo njihove pune potencijale i smirimo njihove umove i da ih rasteretimo.


Marija Stošić, dipl. psiholog

Dečiji integrativni psihoterapeut

https://www.instagram.com/deciji_psihoterapeut


Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *